Bauhaus - kas tai?

Įkvėptas vizijos apjungti meninkų ir amatininkų gebėjimus Walter Gropius 1919 metais įkūrė Bauhaus (vok. Bau – statyti, Haus – namas) mokyklą.
Tuo metu Vokietija buvo subankrutavusi po pralaimėjimo Pirmajame pasauliniame kare. Jauni vokiečiai svajojo apie posityvius pokyčius ir norėjo pasaulį padaryti geresniu.
Naujai įkurtos mokyklos šūkis buvo - “Troškimas eksperimentuoti, atvirumas, kūrybingumas, artimas ryšys su gamybine praktika ir tarptautiškumu”.
Bauhaus mokykla ir jos atstovaujamas Šiuolaikinis (contemporary) stilius tuo metu darėsi vis populiaresnis, nepaisant to, kad, kai buvo įkurta Bauhaus mokykla, ji aplinkinių priimta kaip radiklaus žingsnis link modernizmo.
Mokykla egzistavo 14 metų ir per tą laiką veikė keliuose skirtinguose Vokietijos vietose: Veimeryje (Weimer) nuo 1919 iki 1925 metų, Desau (Dessau) nuo 1925 iki 1932 metų ir Berlyne nuo 1932 iki 1933 metų.
Mokyklos įkūrėjas Walter Gropius manė, kad grožis yra būtina gyvenimo salyga. Bauhaus mokyklos tikslas buvo apjungti meną, amatus ir technologijas. W.Gropius reikalavo reformuoti meninį procesą, o ne išrasti naują stilių. Jis reikalavo sugrįžti prie ištakų, kurti rankomis tam, kad suprastume kaip valdyti medžiagas.

Kūrybiniai protai

Mokyklos įkūrėjas bendradarbiauti pakvietė tuo metu labiausiai gerbiamus menininkus iš visos Europos. Jis manė, kad dailininkai gali padėti naujai pažvelgti į architektūrą, produktų ir grafinį dizainą.
Mokykloje mokytojai suskirstyti į formos ir technikos mokytojus. Svarbiausia buvo išmokti teoriją ir kurti. Mokykloje dominavo holstinis  požiūris į formą ir funkciją.
Studentai mokykloje buvo skatinami kurti daiktų maketus vietoj to, kad tuos pačius daiktus pieštų popieriuje.

Požiūris į tipografiją - svarbiausia paprastumas

Herbertas Baijeris Herbert Bayer sukūrė šriftą Universal. Raidės, sudarančios šriftą, kurtos naudojant kuo mažiau geometrinių formų. Kuo paprastesnis sans-serif. Tipografo nuomone, šriftas turi būti persmelktas laikmečio dvasia, taip kaip kinas, architektūra ar mechaniniai įrenginiai.
Bauhaus požiūriu reikia atmesti visus senus ir perkrautus detalėmis šriftus. Įkvėpimo šaltinis - grotesque stiliaus šriftai. Vokietijoje jie vadinti Akzidenz Grotesk (tinkantys komercinam spausdinimui).
Pagrindinis Bauhaus mokyklos tikslas - efektyvi vaizdinė komunikacija. Dėmesys pusiausvyrai, ryškioms spalvoms, harmonijai.
Naudotos tik dižiosios arba tik mažosios raidės. Tekstas erdvėje išdėliotas įvairias būdais: verikaliai, horizontaliai arba kampu. Populiaru tekstą išdėstyti aplink įvairius objektus.
Bauhaus stiliaus teksto išdėstymo principai vis dar populiarūs ir šiandien.

dt1087.deviantart.com

dt1087.deviantart.com/

kathykavan.com

http://kathykavan.com

kathykavan.com

kathykavan.com

Bauhaus menas

Vienas garsiausių laikotarpio dailininkų Vasilijus Kandinskis puikiai naudojo geometrines figūras savo darbuose. Labiausiai menininkas mėgo apskritimą.
Žinomiausias menininko tapybos darbas dirbant Bauhaus mokykloje buvo Geltona Raudona Žalia. Geometrinėmis formomis menininkas parodė trijų pagrindinių spalvų tarpusavio ryšius.

Bauhaus mokykloje tapyboje ir piešiniuose svarbiausia ryškios spalvos ir geometrinės figūros.
Bauhaus svarbiausia pašalinti visus nereikalingus dekoratyvinius elementus, neturinčius funkcinės naudos. Daiktus galime padaryti stilingais be nereikalingos puošybos ir taupiai.

Vasilijus Kandinskis:

Composition VIII - 1923 metai

Black and Violet  - 1923 metai

Yellow, Red, Blue  - 1925 metai

Architektūra

Įkvėpė
colly.com

smashingmagazine.com

Kategorija Dizainas, Dizaino teorija. Išsaugoti nuoroda.

6 Atsakymai į "Bauhaus - kas tai?"

Komentuoti

Įrašykite komentarą: